Lyngdorf TDAI-2210 Basic
Ο Lyngdorf TDAI-2210 ειναι ενας δικαναλος ενισχυτης, 2x105 wrms, με ενσωματωμενο streamer.
Άμεση Διαθεσιμότητα
ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Εγγυηση Αντιπροσωπειας. Δυνατοτητα δοσεων, ανταλλαγων.
Features
Color touchscreen with smooth glass surface
Digital amplifier technology and best-in-class volume control
Better sound performance at home with RoomPerfect™
Designed, assembled and 24h-tested at Lyngdorf Audio, Denmark
Specifications
  • Description: 2-channel integrated streaming amplifier
  • Power Rating:
    • 2 x 210W @ 4Ω
    • 2 x 105W @ 8Ω
  • Power Consumption:
    • Idle power consumption: 18 – 26W
    • Standby power consumption: < 0.5W
  • Max Output Current Per Channel: 35A
  • Audio Specifications:
    • Frequency response: ±0.5dB from 20Hz – 20,000Hz
    • Total harmonic distortion: 0.05% max from 20Hz – 20,000Hz
    • THD-N 1W / 8Ω: 0.04%
    • THD-N 1W / 4Ω: 0.04%
  • Digital Inputs:
    • 3 x coaxial digital, up to 192kHz / 24-bit
    • 2 x optical digital, up to 96kHz / 24-bit
    • 1 x USB-C, up to 192kHz / 24-bit
    • 1 x HDMI 2.1 eARC, up to 192kHz / 24-bit
  • Digital Output: 1 x coaxial digital, 96kHz / 24-bit
  • Analog Inputs:
    • 2 x single-ended RCA
    • 1 x microphone input, XLR, for RoomPerfect™
  • Analog Outputs:
    • 1 x single-ended RCA
    • 1 x XLR balanced
    • 1 x 3.5mm headphone output
  • High-End Analog Module, Optional:
    • 1 x RIAA phono MM
    • 2 x single-ended RCA
    • 1 x XLR balanced
  • HDMI 2.1 Module, Optional:
    • 1 x HDMI output
    • 2 x HDMI inputs, PCM up to 192kHz / 24-bit
    • eARC / ARC, PCM up to 192kHz / 24-bit
    • CEC integration
  • EQ:
    • RoomPerfect™
    • Voicings
    • Bass / Treble tone controls
    • Subsonic filter, 24dB/oct at 18Hz
  • Media Player:
    • Internet Radio, airable
    • Spotify Connect
    • TIDAL Connect
    • Roon Ready
    • Google Cast
    • Apple AirPlay 2
    • DLNA support, UPnP / see DLNA formats
    • Local file playback via USB
    • Bluetooth, BLE
    • Plays with Audirvana
  • Interfaces:
    • Touchscreen
    • Web interface for setup and media player
    • Remote application for iOS and Android
    • IP control
    • CEC, HDMI
    • 1 x trigger input
    • 1 x trigger output
    • 1 x RJ45 Ethernet LAN
  • Remote Control: Infrared
  • Accessories Included:
    • RoomPerfect™ microphone with stand and cable
    • Remote control
  • Dimensions: 325 x 102 x 300 mm, incl. connections